Szkolenia dla urzędników i pracowników wiążą się z wieloma korzyściami, a jedną z podstawowych jest podnoszenie kwalifikacji. Każdej firmie powinno zależeć na kompetentnych pracownikach, co przekłada się na ich efektywność w pracy. Obecnie pracodawcy mogą skorzystać z różnych form dofinansowania, dzięki czemu nie muszą ponosić wysokich kosztów. Warto wobec tego zainteresować się tym tematem, złożyć stosowne wnioski do odpowiednich urzędów i czekać na ich pozytywne rozpatrzenie. Potrzebna będzie jeszcze profesjonalna firma szkoleniowa, która zajmie się zwiększeniem kompetencji kadry zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami firmy.
Dofinansowania do szkoleń pracowników
Pracodawcy mogą obecnie liczyć na różne formy dofinansowania usług rozwojowych dla swoich pracowników. Z pomocą przychodzą Fundusze Europejskie, Akademia Menadżera MŚP czy Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Jak widać, możliwości jest naprawdę sporo, a zacząć należy od zapoznania się z założenia projektu i wymaganiami stawianymi przedsiębiorcom, którzy chcą wziąć w nim udział. W przypadku Akademii Menedżerów MŚP można liczyć na uzyskanie do nawet 80% dofinansowania na usługi rozwojowe. Jeszcze więcej korzyści oferuje Krajowy Fundusz Szkoleniowy, który jest w stanie pokryć w 100% koszty związane z prowadzonymi szkoleniami. Rozwijać mogą się nie tylko przedsiębiorcy i menedżerowie, ale też pracownicy. Wszystko to ma na celu zwiększenie kompetencji całej kadry, zdobycie nowych umiejętności, podniesienie efektywności pracy zespołu.
Co warto wiedzieć na temat dofinansowania?
Pozyskane środki mogą zostać wykorzystane na wiele sposobów. Obecnie możliwości jest multum: szkolenia stacjonarne i wyjazdowe, kursy zawodowe, studia podyplomowe, szkolenia e-learningowe, doradztwo, mentoring, coaching. Każdy z dostępnych programów dofinansowujących usługi rozwojowe realizuje konkretne cele. Poziom dofinansowania zależy od wielu czynników: programu, regionu, priorytetów. Warto od razu zaznaczyć, że w ramach dofinansowania na szkolenia pracowników nie zawsze przyznaje się środki w formie gotówkowej. Stosuje się też tak zwane bony rozwojowe. W przypadku dofinansowania szkolenia z Krajowego Funduszu Szkoleniowego należy zacząć od wybrania pracowników i szkolenia, następnie uzupełnia się wniosek i składa go w PUP. Pozostaje poczekać na decyzję powiatowego urzędu pracy, a w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku podpisuje się umowy z urzędem i z firmą szkoleniową. Po przelaniu środków na konto firmy można przystąpić do realizacji szkolenia. Firma szkoleniowa wystawia fakturę po opłaceniu kosztów szkolenia, a przedsiębiorcy pozostaje dostarczyć dokument do PUP po odbytym szkoleniu.